Hatay

Tıbbi Aromatik Bitkiler

Teşhir, Sergi ve Eğitim Merkezi

Gezi Rehberi

Tıbbi ve aromatik bitkiler; hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesi, sağlığın sürdürülmesi için ilaç olarak geleneksel ve modern tıpta, besin takviyeleri, bitkisel çay, tat ve çeşni olarak beslenmede olmak üzere sanayinin farklı kollarında da geniş bir kullanım alanına sahiptirler.

Türkiye Florası’ndaki kareleme sistemine göre Hatay’ın da içinde bulunduğu C6 karesinde (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep) 126 familyaya ait 2.577 bitki türü bulunmaktadır.

Hatay sınırları içinde yaklaşık 2000 bitki türünün bulunduğu ve bu türlerden 300 ‘e yakınının endemik olduğu anlaşılmıştır. 2.000 bitki türünün yaklaşık 400 tanesinin tıbbi ve aromatik bitki olduğu, ancak yapılacak literatür çalışmaları ile bu sayının çok daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Hatay ilinin sahip olduğu zengin tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin tanıtılması ve öneminin kamuoyuna anlatılması gerekliliğinden yola çıkılarak, geçmişte eski bir Antakya evi olan ve bu zamana kadar çok farklı amaçlar için kullanılan bina İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılıp restore edilerek Tıbbı ve Aromatik Bitki Müzesi olarak hizmete girmiştir.

Kurtuluş Caddesinde Ayyıldız Sokak’ta bulunan müze 2 kattan oluşmaktadır. Müzenin zemin katı yaklaşık 352 metrekare,1. katı yaklaşık 317 metrekare, avlu alanı ise yaklaşık 215 metrekaredir.

İç Kroki ve Gezi Planı